English

Few words about the shooting:  Unless otherwise agreed, and photographs from commercial orders and privat order  never published.

 Photographs I have made to order I never publish without mutual agreement. I find publishing such photographs quite tactless towards the client as well as the photographed persons. For me, it is important how I work and I do not want to rank myself among those who feel the need to say: who I am working for and who I am taking photographs of.

With regards to my priorities during photography, I like to take photos of people and I am mainly interested in conceptual photography and scenic photography. Of course I also carry out advertising and fashion photographs, company presentations, as well as calendars, weddings, etc. I take photographs inside as well as outside, all over the world.

Should you be interested, I will look forward to possible cooperation.

Czech

Pár slov o focení:  Pokud není dohodnuto jinak, tak žádné fotografie ze soukromých i komerčních zakázek nikde nezveřejňuji.

Navíc zastávám názor, že není důležité, pro koho fotím a co fotím a kde fotím, ale jak fotím, proto bych chtěl konstatovat jediné, mou prioritou je fotografování lidí.

Při focení většinou začínáme "volným" fotografováním, musíte být totiž zcela v pohodě. Bez jakého koliv nuceného pózování a nucení do výrazů se snadněji dopracujeme k požadovanému výsledku, postupná gradace přijde za nedlouho pouze s lehkým směrováním.

Pokud čekáte od focení víc než jen tuctovou fotografii, jste tu správně.

top